Muži v 18. kole mužskej extraligy odohrali mestské derby s ŠK Lido Prírodovedec Bratislava. Naši muži z tohto duelu nedokázali vyťažiť víťazný záver.
Sobota 2.2. patrila testovaniu fyzických schopností hráčov Snipers staršej zložky. Samotné testovanie prebiehalo pod taktovkou Olivera Rothscheina a Lukáša Hlavačku na Bullovej 2, a trvalo pre danú skupinu takmer hodinu a pól. Pozostávalo z piatich disciplín. Klub plánuje v tejto aktivite pokračovať aj v budúcnosti, aby tréneri videli, ako a kam sa ich zverenci posunuli. Tí hráči, ktorí sa v sobotu nemohli zúčastniť, pre nich bude možnosť testovania 8.3.
Čo všetko testovanie fyzických schopností zahŕňa a aké sú očakávanie z neho? Na to sme sa opýtali kondično-silového trénera Olivera Rothscheina a trénera Lukáša Hlavačku. "Ide najmä o kondičné schopnosti zamerané na rýchlosť, silu a vytrvalosť. Zameriame je aj na behy okolo kužeľov, akceleráciu, brzdenie a zmeny smerov. Na záver si chalani vyskúšali Yo - Yo test, ktorý bol zameraný na úseky, ktoré sa bežia viac menej bez prestávky. Výstup z tohto by mali byť kondičné výsledky, ktoré si zaznamenáme do hárkov a následne odkomunikujeme s trénermi. Tí tieto výsledky predstavia hráčom, aby sme vedeli, na ktorých veciach musíme pracovať", hovorí Oliver Rothschein. Počas jednotlivých cvičení sa každému z hráčov zapisovali jeho výsledky do tabuľky. Každá z disciplín bola iná, a ku každej sa pristupovalo inak. "Tým, že máme normy zo Slovenského florbalového zväzu, tak si vieme zapísať, kde sa hráči podľa noriem nachádzajú. Myslím, že je to odstupňované na štyri hodnotiace stupne. Preto vieme hráčom ukázať, na akej je v jeho kategórii úrovni," upresňuje Rothschein a dodáva. "Tieto cvičenia sú rôzne, najdlhším testom by mal byť Yo - Yo test, ktorý nám ukáže, ako sú na tom hráči po vytrvalostnej stránke. Viem si predstaviť, že niekto tam bude vkuse behať aj päť minút. Iné testy na behy sú skorej orientované na krátkodobé zaťaženie. Z mojich skúseností môžem povedať, že chalani odchádzali po testovaní nadšení, ešte som sa nestretol s tým, aby niektoré z detí odchádzalo sklamané. Nebolo tomu inak ani teraz."
Lukáš Hlavačka mal možnosť vidieť ako hráči k testovaniu pristúpili, aké výkony predviedli. Pre trénera to bola dobrá skúsenosť, takéto testovanie rád privítal. "Myslím si, že takéto testovanie v tomto formáte, v akom to robíme teraz s Oliverom Rothscheinom, ktorý je kondične-silovým trénerom bolo prvýkrát. Chceme to zobrať serióznejšie, pracovať s výsledkami aj do budúcna," vysvetľuje Hlavačka. Pre trénera tieto testy môžu veľa napovedať. "Osobne z toho nemám veľké očakávania, keďže hráčov poznám, viem ako na tom chalani sú. Jedni budú dosahovať lepšie výsledky v jednej disciplíne, iní zas v inej. Nechcem, aby to bolo pre nich demotivujúce. Ide nám o to, aby sme zistili, aký je fyzický stav v klube, aby sme vedeli na tom pracovať. Či už nastaviť tréningové jednotky lepšie, aj na fyzickú časť nielen florbalovú. Toto všetko budeme vedieť nastaviť, prípadne upraviť po výsledkoch z testovania, " uvádza a na margo aktuálneho procesu a dynamiky hry dodáva, "Z môjho pohľadu sme v rámci Slovenska v tomto celkom obstojní. Vo Švédsku sme ale videli ten rozdiel, že Švédi majú lepší odpich, vedia rýchlejšie vyštartovať, zabrzdiť, prebrať loptu alebo rýchlejšie sa vrátiť. Aj vďaka testovaniu budeme vedieť, čo máme lepšie robiť, aby sme sa vyrovnali najlepším mužstvám na svete," zhodnotil na záver.
Pre viacero chalanov bolo toto testovanie fyzických schopností prvou skúsenosťou. Sami nevedeli, čo môžu od toho očakávať. Všetci k tomu pristúpili zodpovedne. Najlepšie testovanie svojimi slovami vystihol Dominik Hrdina, starší žiak Snipers Bratislava, ktorý krátko po skončení testovania povedal :"Myslím, že je výborné, že klub pre nás takéto testovanie pripravil. Musí oceniť, že nám bolo jednoducho vysvetlené cvičenie, ktoré sme mali robiť. Ak by som tie testy robil prvýkrát, tak to pochopím. Osobne bol pre mňa najlepší na záver Yo - Yo test, keďže som ho už v minulosti viackrát absolvoval. Naopak, nevyšiel mi skok z miesta do diaľky, ktorý som pokazil." Väčšina z opýtaných detí sa zhodla na tom, že najviac im vyšiel "osmičkový beh", menej už robenie kľukov.
Foto: Tomáš Zubák